Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1534 posty 272 komentarze

PREZYDENT

Czerwony Korsarz z Gdańska - RADNY DZIELNICY GDAŃSK-STOGI. Od 2014 r. prowadzę redakcję POMORSKIEJ TELEWIZJI NARODOWEJ, którą to z mojego pomysłu pomógł mi założyć EUGENIUSZ SENDECKI. Od 2006 roku jestem Prezydentem założonej przeze mnie www.fundacja - slawpol.eu

SENATORZY USA CHCĄ DECYDOWAĆ O USTAWIE REPRYWATYZACYJNEJ...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ!?LIST w tej sprawie podpisało 60-ciu senatorów USA i domagają się w nim, aby w tej Ustawie pozwolić na przkazywanie majątku Żydom, którzy nie są... Obywatelami POLSKI!?

W USA  senatorzy wzywają Polskę do restytucji żydowskiego mienia. "jest  bardzo ważna sprawa"
59 amerykańskich senatorów napisało do premiera list wzywający do poprawienia projektu ustawy reprywatyzacyjnej. - Tego nie można zlekceważyć. A można się spodziewać, że to dopiero początek problemów !?


Pod opublikowanym w poniedziałkową noc listem podpisało się prawie 2/3 składu Senatu, w tym wszystkie najważniejsze nazwiska tej izby. Ze strony Republikanów to m.in kandydaci na prezydenta: Marco Rubio, John McCain, Ted Cruz, czy Lindsey Graham. Po stronie Demokratów podpisał się natomiast lider mniejszości Chuck Schumer oraz typowani jako przyszli kandydaci na prezydenta jak Elizabeth Warren czy Cory Booker.

W liście senatorowie gratulują premierowi Morawieckiemu nowego stanowiska, ale ponaglają do zmian w projekcie ustawy reprywatyzacyjnej. Krytykują przede wszystkim dwa aspekty projektu: to, że ubiegać się o zwrot mienia mogą tylko najbliżsi spadkobiercy przedwojennych właścicieli oraz wymóg posiadania obywatelstwa polskiego w chwili przejęcia majątku. Według senatorów, zapisy te dyskryminują mieszkających w USA ocalałych z Holokaustu i ich rodziny. Jak podkreślają, gdyby ustawa została przyjęta w takim kształcie, stałaby w sprzeczności z zasadami podpisanej przez Polskę w 2009 roku Deklaracji Terezińskiej. Deklaracja określa ogólne zasady zwrotu skonfiskowanego mienia z okresu Holokaustu. Według jej zapisów, zwrot musi odbyć się w "sprawiedliwy, całkowity i niedyskryminacyjny sposób".

"Jako silni zwolennicy kluczowych i wzajemnie korzystnych relacji polsko-amerykańskim, wierzymy że nasz sojusz jest zakorzeniony we wspólnych demokratycznych ideałach, w tym poszanowania praworządności i zapewnienia sprawiedliwości dla ofiar. Namawiamy Pana do pracy z polskim parlamentem, aby przyjąć uczciwą i sprawiedliwą ustawę, która w pełni zrealizowałaby cele Deklaracji Terezińskiej i wzmocniłaby więzi między naszymi krajami" - podsumowują senatorowie.

Formalnie inicjatorem listu był Republikanin Marco Rubio i Demokratka Tammy Baldwin. Ale wiadomo, że głównym motorem inicjatywy była Światowa Organizacja ds. Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO), która - jak podaje Żydowska Agencja Telegraficzna (JTA) - z zadowoleniem przyjęła list polityków. Jej przedstawiciel Gideon Taylor podziękował senatorom i wezwał Polskę do "pilnego zajęcia się tą historyczną krzywdą".

 

PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI I RZĄD PIS-u MA TERAZ PROBLEM!? 


Według Michała Baranowskiego, dyrektora warszawskiego biura think-tanku German Marshall Fund, list jest bardzo "poważną sprawą".

- Rzadko zdarzają się listy, które są podpisane przez prawie 60 senatorów. To pokazuje, że jest to sprawnie prowadzona akcja. Ale to też powrót do sprawy, która jest jednym z najtrudniejszych problemów w naszych relacjach z USA - mówi ekspert.

 

 List został napisany już po tym, jak w lutym rząd wycofał się z krytykowanego w SEJMIE RP projektu ustawy.

- Najwyraźniej wycofanie projektu nie pomogło. To duży problem, bo z jednej strony nie da się tego głosu zignorować, ale z drugiej trudno powiedzieć, jak można by zareagować. Rząd przecież jasno powiedział, że sprawy reprywatyzacji nie będą ruszane do końca tej kadencji - zauważa Baranowski.

Być może jednak rząd do sprawy wróci. Bo jak wiadomo, projekt może wrócić w zmienionym kształcie. Jedną z rozważanych zmian jest zniesienie krytykowanego przez senatorów kryterium dotyczącego obywatelstwa.

POLSKA POD PRESJĄ SENATORÓW USA!?

Według Baranowskiego, tak powszechne poparcie dla listu senatorów to pokłosie kontrowersji wokół ustawy o IPN, która znacznie pogorszyła atmosferę wokół Polski w Kongresie i zwróciła uwagę także na inne problemy naszego kraju.

- Spodziewać na  się, że to dopiero początek problemów. Bo o ile rozbieżności z Białym Domem można załatwić stosunkowo łatwo, to z Kongresem, który funkcjonuje niezależnie, już tak nie będzie - mówi analityk.

List senatorów prawdopodobnie nie będzie też ostatnim krokiem Kongresu w sprawie reprywatyzacji. W grudniu Senat - z inicjatywy głównych sygnatariuszy listu, Rubio i Baldwin - przyjął tzw. JUST Act, zobowiązujący Departament Stanu do monitorowania i naciskania w kwestii zwrotu żydowskiego mienia. Projekt ustawy znajduje się teraz w Izbie Reprezentantów. 

A CO POLSCY OBYWATELE WY O TYM MYŚLICIE - NAPISZCIE W KOMENTARZACH?

red.Sławomir Ziembiński

www.neon24.pl

 

 

 

KOMENTARZE

 • WIĘCEJ NA TEN TEMAT + PRETŁUMACZONĄ TREŚĆ LISTU MOŻNA ZNALEŹĆ TUTAJ
  >> http://ziut.neon24.pl/post/143017,59-senatorow-usa-protestuje-przeciwko-polsce

  Do: Mateusz Morawiecki Premier RP

  Szanowny Panie Premierze,

  na samym początku składamy Panu gratulacje w związku z mianowaniem na Premiera Rzeczypospolitej Polskiej, oraz Polakom w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

  Stany Zjednoczone i Polskę łączy długa i głęboką więź, wynikająca z wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, której kontynuacją jest dziś nasze partnerstwo z NATO.

  Właśnie w tym duchu - łącząc to z uznaniem dla ogromnego wkładu Polonii amerykańskiej - piszemy o wyrażeniu naszego zaniepokojenia ustawodawstwem dotyczącym restytucji mienia z czasów Holokaustu, zaproponowanym przez polskie Ministerstwo Sprawiedliwości. [przypomnijmy, mowa o niezgodnej z prawem polskim i międzynarodowym "Ustawie Jaki'ego"

  Projekt tej ustawy miałby negatywny wpływ na ofiary Holokaustu i ich spadkobierców, a zatem ma pilne znaczenie dla wielu naszych wyborców, milionów Amerykanów i ocalałych z Holokaustu na całym świecie. [ciekawe dlaczego nikt nie martwi się ocalałymi z wojny Polakami / ich rodziny też są amerykańskimi wyborcami]

  Polska bardzo ucierpiała podczas II wojny światowej wskutek jej następstw. Według danych Muzeum Holocaustu w USA szacuje się, że w czasie II wojny światowej naziści zabili co najmniej 1,9 miliona polskich cywilów nieżydowskiego pochodzenia, oraz co najmniej trzy miliony polskich Żydów - około połowy żydowskich ofiar holocaustu. Ta dumna, bogata kulturowo i długoletnia społeczność została całkowicie zdziesiątkowana przez morderczy nazistowski reżim.

  Niestety, żydowskie ofiary nazistowskich zbrodni, w tym wielu obywateli amerykańskich, miały trudności z uzyskaniem rekompensaty za majątek skonfiskowany przez nazistów, a następnie znacjonalizowany przez komunistów. Członkowie Senatu USA stają zjednoczeni w poszukiwaniu sprawiedliwości dla ofiar Holocaustu i ich potomków.

  W 2009 r. Polska wraz ze Stanami Zjednoczonymi, Izraelem i 45 innymi państwami przystąpiła do Deklaracji z Terezin dotyczącej Mienia Ofiar Holokaustem i pokrewnych zagadnień. Oprócz innych wytycznych, Deklaracja wzywa państwa uczestniczące do uchwalenia przepisów krajowych, które ułatwiają restytucję "w sposób uczciwy, kompleksowy i niedyskryminujący". Jesteśmy zawiedzeni, że Polska pozostaje jedynym znaczącym krajem europejskim, który nie uchwalił krajowego, kompleksowego prawa do zwrot lub rekompensatę za własność prywatną, ale należy mieć nadzieję, że to się wkrótce stanie.

  Projekt ustawy, opublikowany 20 października, eliminuje możliwość faktyczny zwrot mienia, zapewniając jedynie ograniczone odszkodowanie, uniemożliwia odszkodowaniom i prawu własności do zniszczonych firm, a także roszczeń o odszkodowanie od obywateli obcych pastw, którzy nie zakwalifikowali się do zwrotów na podstawie powojennych traktatów, w tym między Polską a Stanami Zjednoczonymi. [jakoś "taktownie" nie chcą pamiętać o umowie indemnizacyjnej Polsk/USA, i tego że przyjmując rekompensaty USA wzięły na siebie spłatę wszystkich roszczeń]

  Uważamy, że projekt przedmiotowej ustawy nie spełnia standardów określonych w Deklaracji z Terezin i - jeśli zostanie przyjęty bez poprawek - oznaczałby brak sprawiedliwości. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni faktem, że projekt ustawy, w obecnej formie, dyskryminowałby praktycznie wszystkich amerykańskich ocalałych i spadkobierców, ponieważ nie są oni obecnie obywatelami Polski i nie byli mieszkańcami Polski, gdy ich własność została znacjonalizowana. Obecny projekt ustawy wykluczałby również osoby, które nie są "spadkobiercami w pierwszej linii" hitlerowskich ofiar i ocalałych.

  Przepisy te miałby proporcjonalnie duży wpływ na ofiary żydowskie i ich rodziny. W wyniku nazistowskiej próby eksterminacji żydostwa na świecie większość europejskich rodzin żydowskich została całkowicie zniszczona, w tym 90% polskiej społeczności żydowskiej. Dlatego pozostali żydowscy spadkobiercy często są nieliniowi - np. Siostrzenice, siostrzeńcy i kuzyni. Ponadto jednoroczne okno do składania wniosków jest szczególnie trudne dla zagranicznych roszczeniodawców, ponieważ projekt legislacyjny nie przewiduje prostego procesu składania wniosków ani łatwego dostępu do archiwów.

  Jako silni zwolennicy obopólnie korzystnych stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Polską wierzymy, że nasz sojusz jest zakorzeniony w naszych wspólnych demokratycznych ideałach, w tym w poszanowaniu rządów prawa i jego zdolności do zapewnienia sprawiedliwości ofiar. Wzywamy Pana do współpracy z polskim parlamentem, aby uchwalone zostało sprawiedliwe i ustawodawstwo restytucyjne, które pozwoli w pełni zrealizować cele określone w Deklaracji z Terezin i jeszcze bardziej wzmocni więzi między naszymi krajami. / Z poważaniem, ... [59 podpisów]

  >> https://www.baldwin.senate.gov/imo/media/doc/Baldwin-Rubio%20Senate%20Letter%20to%20Poland%20Property%20Restitution.pdf

  Piękne słowa "lobbystów", ... ale gó*no warte!

  Niżej tekst UKŁADU MIĘDZY RZĄDEM STANÓW ZJEDNOCZONYCH AMERYKI i RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ DOTYCZĄCY ROSZCZEŃ OBYWATELI STANÓW ZJEDNOCZONYH

  LINK DO CAŁOŚCI >> http://propertyrestitution.pl/download/files/umowy_indemnizacyjne/USA.pdf

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

MOJE KOMENTARZE

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej