Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1744 posty 307 komentarzy

PREZYDENT

Czerwony Korsarz z Gdańska - RADNY DZIELNICY GDAŃSK-STOGI. Od 2014 r. prowadzę redakcję POMORSKIEJ TELEWIZJI NARODOWEJ, którą to z mojego pomysłu pomógł mi założyć EUGENIUSZ SENDECKI. Od 2006 roku jestem Prezydentem założonej przeze mnie www.fundacja - slawpol.eu

ROSJANIE I CHIŃCZYCY ODCHODZĄ OD ROZLICZEŃ W DOLARACH!?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W WOJNIE Z DOLAREM WYGRA CHIŃSKIE I ROSYJSKIE ZŁOTO?

 Profesor Katasonov o tym, jaka powinna być nasza waluta „odpowiedź na Chamberlaina”

W wojnie z dolarem wygra rosyjskie i chińskie złoto

 

Rosyjskie media pod koniec czerwca powtórzyły te informacje: Moskwa i Pekin zgodziły się na rosyjsko-chińskie rozliczenia w walutach narodowych. Wynika to z odpowiedzi wiceministra finansów Siergieja Storczaka w liście do wniosku Anatolija Aksakowa, przewodniczącego Komitetu Dumy Państwowej ds. Rynków Finansowych, o to , co zrobiono, by „zintensyfikować prace nad rozwojem wzajemnych rozliczeń z rosyjskimi partnerami gospodarczymi w walutach krajowych w celu wzmocnienia bezpieczeństwa gospodarczego kraju”.

W odpowiedzi stwierdzono, że pierwszy wicepremier Federacji Rosyjskiej, minister finansów Anton Siluanov i przewodniczący Ludowego Banku Chin oraz Gan podpisali międzyrządowe porozumienie w sprawie przejścia na rozliczenia w walutach krajowych. Okazuje się, że podpisanie umowy miało miejsce 5 czerwca, a dziennikarze dowiedzieli się o tym dopiero trzy tygodnie później.
Nagłówki poświęcone temu wydarzeniu brzmiały następująco: „Rosja i Chiny odmówiły zapłaty w dolarach”, „Trzecia jest dodatkowa: Pekin i Moskwa wyrzuciły dolara”, „Pekin i Moskwa uderzyły śmiertelnie w dolara”, „Waluty narodowe zajęły kluczowe pozycje w rosyjsko-chińskim relacje ”itd. Jeśli weźmiemy pod uwagę dosłownie wiele nagłówków, okaże się, że przejście na waluty krajowe (rubel rosyjski i chiński juan) już się odbyło.

Ale to, co jest pożądane, jest prawdziwe. Ten sam Anatolij Aksakow w swoich komentarzach do tej wiadomości przyznał, że jak dotąd rubel w handlu rosyjsko-chińskim stanowi około 10% wszystkich płatności (przy okazji, cytowana przez niego liczba jest zbyt wysoka w porównaniu z danymi Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej). Aby waluty krajowe stały się dominujące w handlu obu krajów, potrzebne są czasowe i tytularne wysiłki. Co więcej, nie ma gwarancji, że sukces zostanie osiągnięty. Przyjrzyjmy się strukturze walutowej płatności za handel zagraniczny Rosji i Chin w ostatnich latach.

W 2013 r. W dochodach walutowych Rosji z eksportu do Chin towarów i usług rubel rosyjski stanowił 1,2%, dolar amerykański - 97,8%, euro - 0,9%, pozostałe waluty - 0,4%. Zauważam, że juan jest ukryty za „innymi walutami”, inne waluty w tej pozycji są obecne w dawkach homeopatycznych. A teraz obraz na 2018 (%): rubel rosyjski - 6,2; Dolar amerykański - 79,2; Euro - 10,1; inne waluty - 4,5.

W przelewach walutowych Rosji na import towarów i usług z Chin w 2013 r. Obraz był następujący (%): rubel rosyjski - 5,4; Dolar amerykański - 88,6; Euro - 3,8; inne waluty - 2.3. Ale obraz od 2018 r. (%): Rubel rosyjski - 4,3; Dolar amerykański - 72,1; euro - 4,3; inne waluty - 19,3.

Jak widać, w ciągu pięcioletniego okresu (2013–2018) nie było rewolucyjnych zmian w strukturze walutowej handlu rosyjsko-chińskiego. Nawet jeśli założymy, że „inne waluty” ukrywają tylko chińskiego juana, to udział walut krajowych (rubel + juan) w rosyjskim eksporcie do Chin z 1,6% w 2013 r. Wzrósł do 10,7% w 2018 r. W imporcie- z 7,7% do 23,6%.

Pozwolę sobie przypomnieć, że w ciągu ostatnich pięciu lat obie strony wypowiedziały się na temat pragnienia i gotowości do odejścia od dolara amerykańskiego i przejścia na waluty krajowe. Tak więc w 2014 r. Przygotowywano porozumienie w sprawie szerszego wykorzystania walut krajowych we wzajemnych rozliczeniach. Jednak w 2015 r. Dolaryzacja wzrosła tylko. Powód tego jest prosty: w grudniu 2014 r. Nastąpił ogłuszający upadek rosyjskiego rubla. A strona chińska zdystansowała się od rosyjskiej waluty na korzyść dolara amerykańskiego.

W zeszłym roku przygotowano także porozumienie między Moskwą a Pekinem w sprawie przejścia na waluty krajowe, ale w listopadzie strona chińska odrzuciła porozumienie. I to zostało już ogłoszone w rosyjskich mediach. Rosyjski minister finansów, który przeprowadził te negocjacje, wyglądał bardzo nieatrakcyjnie po tej historii. Nie mam pewności, że obecna umowa będzie ściśle wdrażana przez strony. Zarówno rubel rosyjski, jak i chiński juan nie są zbyt konkurencyjne w stosunku do dolara. Po pierwsze, mają ograniczoną wymienialność (zwłaszcza juana). Po drugie, są narażeni na ryzyko gwałtownych wahań stawek (zwłaszcza rubla). Powiem ostrzej: takie porozumienia wywołują fałszywe nadzieje i są prawdopodobnie samooszukiwaniem się rosyjskich urzędników, którzy wierzą w magiczną moc takich umów.

Próby przejścia na waluty krajowe w płatnościach międzystanowych i rozliczeniach są ślepą uliczką. Każda jednostka monetarna wykraczająca poza granice kraju, z którego pochodzi, nieuchronnie staje się zabawką w rękach spekulantów walutowych. Zwłaszcza, jeśli mówimy o jednostkach monetarnych państw peryferii światowego kapitalizmu (PMK). A Rosja w tej chwili należy dokładnie do krajów PMK. Przy pomocy takich „tańczących” walut nie tylko nie jest możliwe zorganizowanie normalnych płatności międzynarodowych, ale także zbudowanie gospodarki narodowej.

Chiny nie zamierzają wydawać żadnych zaleceń. Ale w odniesieniu do Rosji mogę powiedzieć na pewno: nie wzniesie się ona na kolana i pozostanie gospodarką PMC, dopóki rosyjski rubel nie stanie się prawdziwie narodową walutą. Oznacza to, że rubel nie powinien przekraczać granic państwowych Federacji Rosyjskiej. Tak zorganizowano gospodarkę sowiecką, której obieg opierał się na rublu. Obieg był dwuobwodowy: kontur bezgotówkowy (rozliczenia i płatności między przedsiębiorstwami i organizacjami); kontur gotówki (usługi publiczne - wynagrodzenia, emerytury, stypendia; usługi detaliczne i osobiste). Ze światem zewnętrznym, obliczenia zostały wykonane przy użyciu swobodnie wymienialnych walut (SLE), które były zarządzane przez specjalnie upoważnione organizacje (Bank Handlu Zagranicznego).

Wydawałoby się, że moja wycieczka do sowieckiej historii gospodarczej powinna doprowadzić do konkluzji: mówią, że w rosyjsko-chińskich stosunkach handlowych i gospodarczych nie trzeba nic zmieniać, nawet jeśli dolar amerykański pozostaje walutą wzajemnych rozliczeń. A rubel rosyjski zdecydowanie należy usunąć z obliczeń.

Ale, jak mówią, „nie można dwukrotnie wejść do rzeki”. Dosłownie doświadczenia radzieckiego nie można rozszerzyć na nowoczesne relacje rosyjsko-chińskie. W czasach sowieckich Stany Zjednoczone nie miały takiej broni, jak blokowanie osiedli przechodzących przez SWIFT. System SWIFT powstał dopiero w 1973 r., A jego znaczenie dla płatności międzynarodowych i płatności w latach 70. i 80. XX wieku. to nie było tak wspaniałe jak w naszych czasach. Ponadto Waszyngton nie miał czasu na kontrolowanie systemu SWIFT w tym czasie. Więc nie rubel, nie juan, a nie dolar amerykański. A co z tym?

Odpowiedź leży na powierzchni. Złoto Rosja i Chiny są liderami w produkcji „żółtego metalu” na świecie. Z biegiem lat wydobycie złota w Chinach przekroczyło 400 ton rocznie, a kraj zajmuje pierwsze miejsce na świecie. Rosja nabiera tempa. Jeśli w 2014 r. Rosyjskie wydobycie wyniosło 232,6 tony, to w ubiegłym roku już wzrosło do 264,4 t. A jeśli weźmiemy również pod uwagę powiązane i wtórne złoto, łączna produkcja żółtego metalu w naszym kraju w 2018 r. Przekroczyła 314 ton. Zarówno nasz kraj, jak i Chiny gwałtownie zwiększają rezerwy złota w składzie rezerw międzynarodowych (od maja tego roku wynosiły odpowiednio 2133,4 i 1900,4 tony).

W ubiegłym roku handel rosyjsko-chiński wyniósł około 107 miliardów dolarów, a nasz import z Chin wynosił 48 miliardów dolarów, a nasz eksport do Chin - 59 miliardów dolarów. Przy średnich cenach „żółtego metalu” w ubiegłym roku koszt w Rosji złoto w 2018 r. wyniosło prawie 125 miliardów dolarów, a wartość złota wydobytego w Chinach w tym samym roku wyniosła ponad 140 miliardów dolarów. Łatwo jest obliczyć, że zeszłoroczne płatności za nasz chiński import zajęłyby około 38% produkcji rosyjskiej w tym czasie złota. Aby Chiny mogły płacić za towary z Rosji, zajęłoby to około 42% metalu szlachetnego wydobywanego w Państwie Środka.

W rzeczywistości, dla obliczeń dotyczących rosyjsko-chińskiego handlu złotem może być wymagane wiele razy lub dziesięć razy mniej. Dla bardziej racjonalnego wykorzystania waluty i pieniędzy metalowych istnieje takie narzędzie, jak rozliczanie walut. Dają ogromne oszczędności w walucie i złocie. Rozliczenie jest potrzebne tylko do pokrycia salda płatności przez określony czas.

W ubiegłym wieku handel światowy opierał się na rozliczeniach dwustronnych i wielostronnych. Związek Radziecki bardzo aktywnie wykorzystywał ten instrument płatności zarówno w handlu z krajami socjalistycznymi, jak i kapitalistycznymi. Gdyby w handlu Rosji i Chin wykorzystano obliczenia rozliczeniowe, Chiny potrzebowałyby jedynie 11 miliardów dolarów na pokrycie ujemnego salda w handlu z Rosją, co stanowi zaledwie 8 procent w porównaniu z ubiegłoroczną produkcją „żółtego metalu”. Nie rozważam teraz technicznych aspektów mechanizmu rozliczania złota, ale przedstawiam tylko koncepcję prawdziwej, skutecznej de-dolarizacji rosyjsko-chińskich stosunków handlowych i gospodarczych.

Nawiasem mówiąc, mamy wszelkie możliwości wykorzystania złota jako prawdziwej alternatywy dla dolara amerykańskiego i handlu z innymi krajami. W ubiegłym roku obroty handlu zagranicznego Rosji wyniosły 693 miliardów dolarów, w tym eksport - 444 miliardy dolarów, a import - 249 miliardów dolarów. »Możliwe było pokrycie połowy importu. Ale w rzeczywistości, w przypadku zakupów dużych ilości złota na rynku światowym, nie będziemy potrzebni, jeśli przejdziemy do rozliczeń z naszymi partnerami.

Wiarygodność rozliczeń z udziałem Rosji będzie wysoka, jeśli nasze zobowiązania dotyczące rozliczeń będą zabezpieczone złotem. Ręka ekonomicznych sankcji Waszyngtonu do rozliczeń i złota nie będzie mogła dotrzeć. Rosja będzie miała okazję wstać z kolan. Może także pomóc partnerom handlowym.

Valentin Katasonov

 

KOMENTARZE

 • @
  Wszelkie blokady i restrykcje prowadzą do zmniejszania wpływu $ na relacje w rozliczeniach.
  Z artykułu wynika, że jest to proces powolny jeśli chodzi o eliminację dolara. I sankcje powodują przyspieszenie procesu - raz, że bilateralne rozliczenia są konieczne, a dwa, że stają się procentowo większą częścią tych rozliczeń.
  Proces nie do zatrzymania zwłaszcza wobec upadku roli USA.
 • Rosja będąc pod amerykańskimi sankcjami odchodzi również
  od używania systemu SWIFT w rozliczeniach międzynarodowych.
  Rosja przeprowadziła rozmowy z Chinami, Indiami, Iranem i Turcją na temat wspólnego korzystania z rosyjskiego systemu komunikatów finansowych - powiedział Anatolij Aksakow, który kieruje Rosyjskim Stowarzyszeniem Bankowym i komitetem finansowym w izbie niższej parlamentu.

  https://uk.reuters.com/article/russia-banks-swift/russia-backs-global-use-of-its-alternative-swift-system-idUKL8N2163BU
 • autor
  Bardzo ciekawy artykuł. Tyle tylko, że USA nie pozwolą odejść od międzynarodowego posługiwania się w rozliczeniach dolarem. Może być wojna. A to już nie jest ciekawe.
  Pozdrawiam
 • "ROSJANIE I CHIŃCZYCY ODCHODZĄ OD ROZLICZEŃ W DOLARACH!?"
  --------------------
  Akurat!
  Czarci pomiot tak ustawił Chiny aby te były gwarantem dominacji dolara na czarcim świecie i tyle.
 • @krzysztofjaw 16:45:10
  Mogli jak chodziło o Libię czy Irak, ale Rosja plus Chiny, to uzbrojone w broń atomową mocarstwa. USA zabrakło jaj w stosunku do uzbrojonego Una.

  Imperium w fazie schyłku może podpalić świat, ale świat wtedy dopilnuje by nie został z USA kamień na kamieniu.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej