Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1708 postów 302 komentarze

PREZYDENT

Czerwony Korsarz z Gdańska - RADNY DZIELNICY GDAŃSK-STOGI. Od 2014 r. prowadzę redakcję POMORSKIEJ TELEWIZJI NARODOWEJ, którą to z mojego pomysłu pomógł mi założyć EUGENIUSZ SENDECKI. Od 2006 roku jestem Prezydentem założonej przeze mnie www.fundacja - slawpol.eu

KANAŁ OSTRÓDA ELBLĄG MA JUŻ PONAD 160 LAT I DZIAŁA!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czerwony Korsarz w swojej podróży poślubnej popłynął wraz małżonką Sylwia okrętem MARABUT z pochylni Buczyniec poprzez Kąty , Jelenie , Oleśnice i Całuny i jezioro Drużno do Portu Elbląg.

 29 października 1860 roku na Kanale Elbląskim przeprowadzono test wszystkich zbudowanych dotyczhczas śluz i pochylni .Powstanie kanału ożywiło w znaczący sposób region i to szczególnie pod względem gospodarczym.W szybkim tempie rozwijały się takie miejscowości , jak Ostróda , Iława, Zaleow, Miłomłyn oraz wile innych.Powstaływ okolicy liczne spichlerze , cegielnie , warsztaty a nawet i fabryki.Kanał Ostróda - Elabląg był na ówczesne czasy bardzo innowacyjnym projektem.Budowano go 17 -ście lat a pochylnia w Całunach została wyposażona w ....Turbinę Wodną i została tak ustawiona jej maszynownia , że liny wychodziły na wprost pochylni.Urządzenia te pracują nadal i są jedyna taką konstukcją funkcjonujące na świecie.W Kanadzie były podobne pochylnie lecz zrobiono je z....drewna i już zkończyły swój żywot.Konstruktorem i projektodawcą był inżynier pruski jak się teraz wyjaśniło, bo dotychczas uwążano go za Holendra.
Zapraszamy do Rejsu Kanałem Elbląskim , bo warto to przeżyć i zobaczyć samemu.

Pomorska TELEWIZJA NARODOWA
red.Sławomir Ziembiński
www.fundacja-slawpol.eu

Rejs okrętem Marabut z Buczyńca Kanałem Ostróda Elbląg :

  www.youtube.com/watch

 

Pley lista z  wszystkimi filmami dokumentującymi rejs stakiem Marabut z Buczyńca do Elbląga:

www.youtube.com/playlist

 

 

 

KOMENTARZE

  • Unikalne pochylnie
    Warto tam być. Podróż statkiem z Elbląga. Cało dniowa wycieczka - niesamowite przeżycia. Polecam. W Europie takiej atrakcji nie ma nawet w Holandii.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej