Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1708 postów 302 komentarze

PREZYDENT

Czerwony Korsarz z Gdańska - RADNY DZIELNICY GDAŃSK-STOGI. Od 2014 r. prowadzę redakcję POMORSKIEJ TELEWIZJI NARODOWEJ, którą to z mojego pomysłu pomógł mi założyć EUGENIUSZ SENDECKI. Od 2006 roku jestem Prezydentem założonej przeze mnie www.fundacja - slawpol.eu

TWIERDZA CZUKOTKA CZEKA NA POCISKI KALIBRU M

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Twierdza Czukotka czeka na posiłki z pociskami kalibru-M Na zdjęciu: podczas strzelania pociskami kalibru z okrętów podwodnych Veliky Novgorod i Kolpino....

Brytyjski Daily Express Friday (27 września 2019 r.) Nazwał wystrzelenie rosyjskiego naddźwiękowego pocisku wycieczkowego P-800 Onix z Chukotki „dramatycznym momentem”, a odpowiadające wideo z ćwiczeń Floty Pacyfiku, opublikowane przez rosyjskie Ministerstwo Obrony, było „przerażające”.


Dlaczego Zachód ma tyle emocji na temat dość zwyczajnego, jak się wydaje, elementu szkolenia bojowego naszej armii?
Na początek kilka szczegółów na temat tego, co wydarzyło się tego dnia. Mniej więcej minutowe nagranie opublikowane przez rosyjskie Ministerstwo Obrony pokazuje ładowanie przez rampę wyrzutni mobilnego systemu rakietowego wybrzeża Bastion-P RK-300 na duży statek desantowy. Miało to miejsce prawdopodobnie na Kamczatce, a personel 520. osobnej brygady pocisków przybrzeżnych i artylerii Floty Pacyfiku uczestniczył w ćwiczeniach przerażających Zachód.

Po tym, jak morze przepłynęło do Czukotki, wyrzutnia samodzielnie ruszyła marszem po opuszczonej, zaśnieżonej autostradzie i wystrzeliła pocisk rakietowy bezpośrednio z jezdni na docelowy statek na Morzu Czukockim z odległości 350 kilometrów. Co więcej, jak podkreśla wojsko, większość trasy - 200 kilometrów - Onyx leciał nad ziemią z prędkością Mach 2, „co jest rekordem dla tego rodzaju pocisków”.

Jednocześnie z Morza Ochockiego i wybrzeża Kamczatki krążownik rakietowy Straż Varyag (kompleks Vulkan z odległości do 500 kilometrów), małe statki rakietowe Razliv i Moroz (kompleksy Malakhit) trafiły w ten sam cel. a także jądrowy krążownik rakietowy Tomsk (kompleks Granit). Ogółem tego samego dnia nad Pacyfikiem wystrzelono siedem pocisków czterech typów. Ale zarówno dla nas, jak i naszych prawdopodobnych przeciwników, zgodnie z wynikami ćwiczeń, szczególną uwagę poświęcono strzelaniu do Onyksa z Chukotki. Dlaczego Co jest szczególnie przerażającego w Stanach?

Odpowiedź jest na powierzchni: w piątek Bastion strzelał do celu morskiego, ale mógł z łatwością - do celu naziemnego. Rosja w przekonujący sposób wykazała taką wszechstronność P-800 w Syrii już w 2016 r., Gdy w prowincji Homs była to potężna, wcześniej uważana wyłącznie za broń przeciw okrętom, która zniszczyła skład amunicji terrorystów. Ale w tym przypadku, w Czukotce, logicznie najbardziej prawdopodobne cele dla naszych Onyksów znajdują się na terytorium amerykańskiego stanu Alaska, do którego około 86 kilometrów prowadzi przez Cieśninę Beringa. Istnieje jednak możliwość zbliżenia się do Stanów, a nawet bliżej. Jeśli np. Dostarczysz wyrzutnię Bastionu na naszą wyspę Ratmanov w centrum Cieśniny Beringa. Z tego najbardziej wysuniętego na wschód kawałka naszej ziemi na terytorium Stanów Zjednoczonych w ogóle - po prostu pluj.

Inna sprawa: jaki jest sens czysto militarny takiego działania? Dzisiaj prawie żaden. Ponieważ przy deklarowanym zasięgu lotu P-800 Onyx 350 kilometrów od Czukotki lub nawet z wyspy Ratmanowa takie uderzenie przestraszyłoby tylko niedźwiedzie polarne na Alasce. W tym promieniu nie ma dziś żadnego godnego celu naziemnego do masowego uderzenia rosyjskimi precyzyjnymi pociskami wycieczkowymi. Najważniejszym amerykańskim obiektem wojskowym na Alasce jest ich bardzo duża połączona baza wojskowa Elmendorf-Richardson, w pobliżu Anchorage, największego miasta na Alasce.

Jest lotnisko, na którym oparte są ich najnowsze samoloty myśliwskie F-22 piątej generacji, główne stanowisko dowodzenia 11. Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, dowództwo strefy Alaska NORAD, 4. brygada taktyczna grupa 25. Dywizji Piechoty Armii USA, Joint Operational Grupa Alaska, 381. dywizjon rozpoznawczy oraz inne jednostki i oddzielne jednostki. Tylko dzisiaj nasze Onyksy nie są w stanie polecieć do nich z Czukotki (z Anadyra do Anchorage w linii prostej na 1600 km). Gdzie zatem jest tyle dramatu w komentarzach na Zachodzie?

Uważam, że chodzi o to, że po obu stronach Cieśniny Beringa sytuacja militarno-polityczna gwałtownie się pogarsza. Na początek spójrzmy: jaką głębokość i profil gorączkowo wykopuje okop operacyjno-strategiczny w lokalnym lodzie?

Na początku tego roku Sekretarz Marynarki Wojennej USA Richard Spencer powiedział, że bieżącym zadaniem Marynarki Wojennej USA jest energiczne budowanie sił na wodach arktycznych i otwieranie w nich nowych strategicznych portów. W szczególności na Alasce. Zgodnie z tym pomysłem Korpus Inżynierów Armii USA opracował już projekt modernizacji alaskańskiego portu Nome (w linii prostej - w odległości zaledwie 811 kilometrów od naszego Anadyra). W szczególności planowane jest pogłębienie dna do wartości wystarczających do przyjęcia nawet lotniskowców napędzanych energią jądrową typu Ronald Reagan (zanurzenie około 12,5 metra). Ale nawet dzisiaj Nome jest gotowy na przyjęcie potężnej grupy krążowników rakietowych typu Ticonderoga, niszczycieli typu Ural Arly Burke i okrętów przybrzeżnych strefy bliskiego zasięgu klasy LCS.

Zgodnie z tak zwaną „doktryną arktyczną” Pentagonu, niektóre z tych samych okrętów można umieścić w innym porcie Alaski - Port Clarence. Myśliwce F-22 ze wspomnianej bazy lotniczej Elmendorf-Richardson są w stanie zapewnić osłonę powietrzną.

Dalej Waszyngton postanowił pilnie ożywić niedawno zamknięte bazy wojskowe na Wyspach Aleuckich. W szczególności samolot przeciw okrętom podwodnym P-Poseidon wkrótce będzie stacjonować na lotnisku na wyspie Adak. I planują zwrócić system radionawigacji LORAN na wyspę Attu, aby koordynować operacje amerykańskiej i brytyjskiej marynarki wojennej na Morzu Czukockim.

Jakie są przyczyny tych wszystkich gigantycznych nowych wydatków w Stanach Zjednoczonych? Najostrzejszy międzynarodowy konkurs dla oczu pozbawionego lodu szlaku Morza Północnego. W maju tego roku sekretarz stanu USA Michael Pompeo już powiedziałże Waszyngton odrzuca z góry wszelkie roszczenia Rosji do wyłącznej kontroli nad arterią transportu powstającą w Arktyce. Na sesji ministerialnej Rady Arktycznej Pompeo powiedział w szczególności: „Martwimy się roszczeniami Rosji do międzynarodowych wód Północnego Szlaku Morskiego, w tym nowymi planami połączenia z Jedwabnym Szlakiem Morza Chińskiego ... Moskwa już nielegalnie żąda Szlaku Morza Północnego, aby inne kraje wnioskowały o zezwolenie na lot, wypuszczając rosyjskich pilotów na pokład obcych statków pod groźbą użycia siły wojskowej i zatonięcia tych, którzy nie spełniają tego wymogu. ”

Nawiasem mówiąc, rewelacyjna ostatnia propozycja Waszyngtonu skierowana do duńskich przywódców, by sprzedać Grenlandię Amerykanom, również bardzo dobrze pasuje do tych nagle zaostrzonych obaw Stanów.

Oczywiste jest, że w przyszłej walce o kontrolę nad szlakiem Morza Północnego Cieśnina Beringa będzie miała kluczowe znaczenie dla jej wyniku. Właśnie dlatego tak gorące militarne zamieszanie zaczęło się na tych kilku wcześniej interesujących zastałych wodach. I jest jasne, że w tym kontekście Zachód rozważa piątkowy start rakiety P-800 Onyx z Czukotki. Mówiąc dokładniej, jako bardzo jednoznaczna odpowiedź Moskwy na nowe roszczenia Waszyngtonu wobec naszego sektora Arktyki. A jeśli dziś taka odpowiedź nie wygląda na przerażającą dla Amerykanów, to jutro na rosyjskim wybrzeżu Cieśniny Beringa wszystko może się bardzo zmienić. I nie w najprzyjemniejszym kierunku dla Stanów.

W styczniu 2019 r. Ogłoszono w Moskwie, że Rosja rozwija się, opracowując nową wersję słynnego dużego kalibru pocisku Calibre-Calibre-M o zasięgu 4,5 tys. Km na obiektach naziemnych (obecnie - maksymalnie 2 tysiąc kilometrów). Nowość będzie w stanie nosić głowicę nuklearną.

Źródło TASS w kompleksie wojskowo-przemysłowym powiedział agencji: pocisk zostanie przekazany rosyjskiej marynarce wojennej do 2027 r. - daty zakończenia obecnego państwowego programu zbrojeniowego. Nowość wojskowa będzie przeznaczona do niszczenia obiektów lądowych i waży około tony w zwykłej formie. Będzie jednak mógł nosić głowicę nuklearną. Projekt jest na etapie zakończenia badań i rozwoju i jest w całości finansowany przez Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.

Wkrótce pojawienie się takiej broni, na przykład w Czukotce, zasadniczo zmieni układ sił w tym regionie między armiami Federacji Rosyjskiej i Stanów Zjednoczonych. Od tego czasu w strefie zniszczenia naszego „Calibre-M” będzie wiele rzeczy, które są bardzo drogie dla Amerykanów, którzy wcale nie są przyzwyczajeni do myśli, że wybuchy mogą kiedyś rozbrzmiewać nad ich dachami.

W tym przypadku nie tylko cała amerykańska baza wojskowa Elmendorf-Richardson ze wszystkimi lotniskami, koszarami, magazynami i stanowiskami dowodzenia znajdzie się w strefie zniszczenia nowej broni Moskwy. Ale także amerykański system radarowy Clear Beamy Missile Warning System (SPRN) na Alasce, stacja radarowa Cobra Dane SPRN na wyspie Shemi, stacja radarowa Parks SPRN w Północnej Dakocie, a także baza okrętów podwodnych amerykańskiej marynarki wojennej Bangor w pobliżu Seattle. I oczywiście porty Nome i Port Clarence, jeśli wszelkiego rodzaju „Arly Burke” i Ticonderoga rzeczywiście znajdą się na swoich miejscach. ”

Tak więc dla państw sytuacja w tym regionie w ciągu kilku dni może wrócić do tej, która rozwinęła się tutaj pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. W pobliżu Anadyra Związek Radziecki umieścił swoje pionierskie pociski nuklearne średniego zasięgu (SS-20 zgodnie z klasyfikacją NATO) w podziemnych miejscach startu skierowanych specjalnie na Stany Zjednoczone. Stało się tak z jakiegoś powodu - w odpowiedzi na rozmieszczenie podobnych amerykańskich pocisków Pershing-2 na Europę Zachodnią, zdolnych do ataku na Piotra, Moskwę i inne nasze duże miasta w ciągu kilku minut.

Pamiętam, że zmęczeni życiem w strachu przywódcy Stanów Zjednoczonych i ZSRR postanowili zakończyć zimną wojnę. „Pionierzy” i „Pershing” rozwiały w zapomnienie wiatry rozpoczętego odprężenia. Ale teraz sytuacja na świecie wkracza w nową, jeszcze bardziej niebezpieczną rundę napięć międzynarodowych. I wygląda na to, że to Calibre-M postanowiliśmy ponownie oczyścić mózgi Waszyngtonu.

Przestań, ale co ma z tym wspólnego nasz Onyks, jeśli tak naprawdę nie wyrządza żadnej namacalnej szkody Stanom Zjednoczonym na niezamieszkałej ziemi Alaski? Najprawdopodobniej była to wyraźna wskazówka dla Amerykanów w obecnym dialogu „ślepy z głuchym”. Ponadto Daily Express zwraca uwagę czytelników, wystrzelenie rakiety w Czukotce zostało przeprowadzone dokładnie następnego dnia po tym, jak rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu oskarżył Zachód o prowadzenie prawdziwej wojny hybrydowej. Pamiętam, powiedział : „Nasi zachodni koledzy lubią oskarżać Rosję o prowadzenie pewnego rodzaju„ wojen hybrydowych ”. Ale muszę powiedzieć, że sam Zachód prowadzi prawdziwe wojny hybrydowe. Teraz, na przykład pozostawiając Afganistan w opłakanym stanie, Amerykanie pilnie robią zamieszanie w Wenezueli - również oczywiście ze względu na „triumf demokracji!”

Tak, Calibre-M prawdopodobnie nie zostanie wystrzelony za siedem do ośmiu lat od wyrzutni Bastionu RK-300. Potrzebują co najmniej samobieżnego systemu rakietowo-taktycznego PU 9P78-1 Iskander. Ale jaka jest różnica dla Floty Pacyfiku: zaciągnąć w ładowni dużego statku desantowego do Chukotki „Bastion” lub „Iskander”? Jak to się robi w przypadku ataku rakietowego na Alasce bez wstępnego i długiego przygotowania obszaru pozycjonowania - pokazaliśmy w piątek. Trasa jest ułożona. Amerykanie mogą zablokować to tylko przy stole negocjacyjnym.

 

Siergiej Ishchenko

Przetłumaczył z Rosjskiej witryny 

Morskie Drużyny Strzeleckie

Kontradmirał

Sławomir Ziembiński


 

 

 

 

 

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej